Dachowe płyty warstwowe czy tradycyjne dachówki? Wybieramy pokrycie

Dach jest niezbędnym elementem budowy każdego budynku. Bez niego tworzenie rozmaitych konstrukcji nie ma sensu. Bez dachu nie istnieją wiaty, gdyż tu zadaszenie jest podstawą funkcjonowania. W przypadku wiat, możemy nie układać ścian, ale dach jest niezbędny.

Dach zapewnia nam bezpieczeństwo przebywania w danym budynku. Jest też podstawą konstrukcji, bez której nie można montować ani ścian zewnętrznych, ani - tym bardziej - ścian wewnętrznych.

Do budowy dachów używa się różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia budynku. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, pierwszymi materiałami używanymi do budowy dachu była słoma. Takie strzechy kryte słomą możemy dziś spotkać jedynie w książkowych ilustracjach bądź skansenach. Ich wykorzystanie było bowiem niezwykle niebezpieczne - w przypadku burzy mogło dojść do zapalenia się słomianej konstrukcji.

Przez długi czas pokrycia dachowe w domach jednorodzinnych i blokach mieszkalnych wykonywane były z eternitu. Okazało się jednak, że materiał ten jest wysoce toksyczny, podobnie jak azbestowe powłoki, równie chętnie stosowane do budowy pokryć dachowych. Dziś królują głównie ceramiczne dachówki. Ich producenci gwarantują ich wytrzymałość na długie lata. Są wytrzymałe, trwałe, odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne. Ich wadą jest jednak fakt, że koszt położenia nawet średniej wielkości dachu jest bardzo duży.

Jeśli do tego dołożymy pokrycia o skomplikowanej konstrukcji, zwiększa się koszt budowy dachu. Położenie dachówek wymaga dużej precyzji i cierpliwości. Szybciej i taniej można położyć dach z coraz bardziej popularnych obecnie płyt dachowych.

Takie płyty występują w różnych kolorach i rozmiarach, mają rozmaitą strukturę i mogą być ciekawie uzupełniane o różne elementy wykończeniowe. Przede wszystkim jednak koszt ich położenia jest dużo niższy niż w przypadku kładzenia dachówek na takiej samej powierzchni.

Producenci dachówek starają się przekonać klientów, że na pokryciu dachu nie wolno oszczędzać. W przypadku płyt dachowych, pomimo niskiej ceny, nie ma mowy o gorszej jakości pokrycia. Płyty dachowe jako jeden z typów płyt warstwowych są bowiem wyposażone w specjalna powłokę, z warstwą izolacyjną dzięki czemu idealnie uszczelniają i wygłuszają.

Do montażu płyt warstwowych nie trzeba specjalnych materiałów uzupełniających ani narzędzi. Płyty warstwowe kładzie się bowiem szybko, bez zbędnych dodatkowych kosztów.

Płyty dachowe wyposażone są w proste w obsłudze elementy mocujące, dzięki którym możliwe jest nawet samodzielne położenie dachu. Musimy tylko stworzyć szkielet, na którym będziemy mocować płyty. System zatrzaskowy pozwala na szybkie łączenie kolejnych płyt, przez co prace trwają naprawdę krótko.

Płyty warstwowe mają różnorodną strukturę, niektóre ich typy do złudzenia przypominają tradycyjne dachówki. Montaż dachówek wymaga jednak dodatkowego położenia izolacji. W przypadku płyt warstwowych odpada nam konieczność dodatkowego obłożenia, gdyż te płyty same w sobie posiadają rdzeń izolujący.

Izolatorem może być wełna mineralna, pianka poliuretanowa bądź styropian. Poszczególne materiały różnią się co prawda stopniem szczelności, ale nie są to różnice zbyt duże.

Oprócz izolacji termicznej, płyty dachowe zapewniają także izolację akustyczną. Pod tym względem najlepsze właściwości mają płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej. Nie oznacza to jednak, że pozostałe typy rdzeni cieszą się mniejszą popularnością.

This article was written by admin